Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Beyaz eşyalar, klimalar, televizyonlar derken binalarda da Enerji Kimlik Belgesi uygulamasına geçildi.

Bu belge ilgili binanın yıllık ne kadar enerji tükettiğini, bu tükettiği enerji sonucu atmosfere ne kadar karbon saldığını göstermekte ve bu değerlere göre A ve G harfleri arasında hangi enerji sınıfını aldığını belirlemektedir. A sınıfı en verimli binayı, G sınıfı en verimsiz binayı sembolize etmektedir.

EKB GörselEnerji Kimlik Belgesi, 2007 yılında yayınlanan Enerji Verimliliği Kanunu ve devamında 2008 yılında yürürlüğe giren Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğinde tanımlanmış ve 1 ocak 2011 tarihinden itibaren yeni yapılan binalarda binaya düzenlenmesi zorunludur. Mevcut binalarda ise 2020 yılına kadar alınması zorunlu kılınmıştır. Yeni binaların enerji sınıfının C ve üzeri olma zorunluluğu vardır. Mevcut binalarda ise bu zorunluluk şimdilik yok. Fakat ileride mevcut binalarında enerji sınıflarını yükseltebilmeleri için çeşitli vergilendirme sistemleri, yükümlülükler yada teşfikler düzenlenmesi beklenmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi düzenlenirken binanın konumu, mimari yapısı, mimari bileşenleri (duvar, kolon, kiriş, kapı, pencere, çatı vb.), ısıtma sistemi, soğutma sistemi, havalandırma sistemi, aydınlatma sistemi ayrı ayrı incelenmekte ve binaya ait projeler üzerinden Enerji Kimlik Belgesi hesaplama programına uzmanlar tarafından işlenmektedir. Bu sayede Enerji Kimlik Belgesi, bir binanın ısıtma, soğutma, sıhhi sıcak su, havalandırma ve aydınlatma verimlerini ayrı ayrı değerlendirerek sınıflandırmaktadır. Binanın ana enerji sınıfı ise belge üzerinde ayrıca belirtilmektedir. Belgenin 10 yıl geçerliliği bulunmaktadır.

2020 yılından sonra alım, satım ve kiralamalarda da bu belgenin ibraz edilmesi zorunlu olacaktır. Bu nedenle insanlar aldığı ya da kiraladığı binanın/dairenin enerji sınıfını bilmesi ve tercihini yaparken binanın enerji verimliliği sınıfını göz önünde bulundurması amaçlanmıştır. Böylece insanlar, D enerji sınıfı olan bir binanın yerine B enerji sınıfı binayı tercih etmesiyle elektriğe ve yakıta daha az para harcayacağını bilecek ve tercihini ona göre şekillendirebilecektir. Çünkü enerji sınıfı yüksek binaların yalıtımının, yapı bileşenlerinin, ısıtma soğutma, havalandırma sistemlerinin vb. kaliteli ve verimli olduğunu söylemek pekte yanlış olmayacak. Oluşan bu farkın da ileride emlak fiyatlarını etkileyeceğini düşünüyoruz.

Enerji Kimlik Belgesi fiyatları, genellikle binanın inşaat alanına göre yada daire sayısına göre belirlenmektedir. Fiyatlar ayrıca, bina büyüklüklerine, adedine, birden çok bina var ise binaların benzerlik oranına göre değişkenlik gösterebilir. Enerji Kimlik Belgesi uygulaması ilk başladığında bakanlık tarafından ortalama metrekare başına yaklaşık 1 TL olacağı belirtilse de serbest piyasa koşulları gereği fiyatlar bir miktar daha düşmüştür.

Enerji Kimlik Belgesi düzenleteceğiniz firmayı seçerken, mağdur olmamanız adına dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Çünkü bu işi fırsat bilen birkaç şahıs yada firmalar tarafından bir çok kişi maalesef mağdur edilmiştir. Bu nedenle 2017 yılında yayınlanan son yönetmelik değişikliği ile asılsız belge düzenleyen yada yetkisini kötü kullanan firmaların yetkisinin askıya alınacağı açıkça belirtilmiştir.

  1. Yetki Belgesini İsteyin: Enerji Kimlik Belgesi düzenleteceğiniz firmanın yetki belgesini mutlaka isteyin. Mevcut binanıza belge düzenletecekseniz firmanın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bina kategorisinde verilmiş "Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi" yetki belgesi olmalıdır. Yetki belgesi istediğinizde şahıs enerji kimlik belgesi "uzmanlık belgesi" verilebilir buna itibar etmeyin mutlaka firmanın yetki belgesini sorun.
  2. Çok Düşük Fiyatlardan Kaçının: Enerji Kimlik Belgesi 10 yıl geçerliliği olan, bakanlık onaylı ve düzenlenmesi ciddi emek isteyen bir belgedir. Piyasa fiyatları çok yüksek olmamasına rağmen bir kere alınacak resmi bir belge için aşırı düşük fiyat veren firmalardan kaçınmanız ileride problem yaşamamanız için önemlidir.
  3. Enerji Kimlik Belgesi binanın projeleri üzerinden düzenlenir: Çalıştığınız/çalışacağınız firmanın binanızın projelerini istediğinden emin olun. Binanızın projeleri yoksa, yada yetersizse firmanın binayı yerinde incelemesi gerekirse röleve proje hazırlaması gerekir. Sadece ruhsat göndermenizi yada sadece binanın fotoğraflarını göndermenizi isteyen firmalar olursa bu firmaları mutlaka bakanlığa şikayet edin.
  4. Belgenizi Kontrol Edin: Enerji Kimlik Belgenizi teslim aldığınızda öncelikle belge üzerindeki bina modelindeki pencerin ve kat sayılarının binanızla uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Bina modeli yerinde binanızın fotoğrafı varsa bu kontrolü yapamayacağınız için belgeyi düzenleyen firmaya binanızın fotoğrafını göndermeyin. Belgenin en altında yer alan belge numarasını bakanlığın web sitesinde yer alan kontrol sayfasından kontrol edin.
  5. Şikayet Edin: Bu konuda kandırıldığınızı veya asılsız belge düzenlendiğini düşünüyorsanız bakanlığın ilgili birimine 0 (312) 410 79 80 numaralı telefondan ulaşarak firmayı mutlaka şikayet edin.
Read 746 times
Tue May 22 09:39:11 +0000 2018

BEST Enerji Kurucu ortağı İsmail CALAYIR, 24 Mayıs Perşembe günü saat 14:00 - 15:00 arası Austrotherm Türkiye'nin o… https://t.co/Ue4Fbr6fFX
Thu Mar 29 19:55:40 +0000 2018

9. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı bugün başladı. Sn. Bakanımız @BeratAlbayrak Enerji Verimliliği Eylem Planını h… https://t.co/1WZ5Rnc74J
Sun Mar 11 10:31:31 +0000 2018

@ebebek Mağazalarında Nasıl Enerji Verimliliği Sağlıyoruz? #EnerjiVerimliligi https://t.co/RdtdukIl6l
Mon Jan 15 17:55:41 +0000 2018

RT @EnerjiPro: Enerjiyi Yönetmek, Enerjiyi İzlemek İle Başlar. #EnerjiTasarrufuHaftası #EnerjiVerimliliği #Enerji https://t.co/EKlvL7MebZ
Sun Dec 31 09:08:13 +0000 2017

Ho ho ho! https://t.co/wC97n3yvet
Wed Dec 27 15:56:31 +0000 2017

RT @BestEnerji: İyi Seneler! https://t.co/52os6NvMI1
Tue Dec 26 09:10:32 +0000 2017

2018 yılının sevginizin, sağlığınızın ve kazancınızın katlanarak arttığı verimli bir yıl olması dileğiyle; Yeni Yıl… https://t.co/9MuC8dpuHw
Tue Dec 26 08:16:33 +0000 2017

İyi Seneler! https://t.co/52os6NvMI1
Fri Dec 22 20:42:44 +0000 2017
From Google

2018 yılının size ve sevdiklerinize, sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini dileriz. https://t.co/4a0EX4VB6F
Fri Aug 25 12:01:16 +0000 2017

https://t.co/gXGvfOyMRN

ABONE OLUN

Listemize abone olarak, güncelleme ve duyurularımızdan haberdar olabilirsiniz.

HAKKIMIZDA

BEST Enerji, Binalarda Enerji Verimliliğine odaklanmış ve tüm Türkiye'de faaliyetlerini yürüten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlığı şirketidir.

BEST ismi, İngilizce'de "En İyi" anlamına gelmesi ile birlikte, aynı zamanda "Binalarda Enerji verimliliği Sistemleri ve Teknolojileri" cümlesinin ilk harflerini almaktadır.